TWG 2017 - Informacje PDF Drukuj
Wpisany przez Admin   

English

 

Szybownictwo na "The World Games" - niepowtarzalna szansa w 2017 roku.

"The World Games" (TWG) zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich to rozgrywana od 1981 międzynarodowa impreza, organizowana w rok po letnich igrzyskach olimpijskich przez International World Games Association (IWGA) pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Najbliższe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich odbędą się we Wrocławiu w 2017r. W programie TWG znajdują się dyscypliny, które nie są reprezentowane na Igrzyskach Olimpijskich, z tych bardziej rozpoznawalnych np.: narciarstwo wodne, bilard, wrotkarstwo, sportowy taniec towarzyski, rugby, squash, bieg na orientację, a ze sportów lotniczych spadochroniarstwo czy paragliding. Nie ma tam szybownictwa. Dlaczego, skoro pierwsze zamysły uczynienia z szybownictwa dyscypliny olimpijskiej sięgają czasów przed drugą wojną światową? Jedną z głównych przyczyn jest fakt, że szybownictwo nie jest medialne. Szybowców i sportowej rywalizacji kibic nie widzi.

201207_BEZ_DSCF2535_s

Naszym zamierzeniem jest przybliżyć choć trochę konkurencje szybowcowe i same szybownictwo większej rzeszy odbiorców. W tym celu chcemy sięgnąć do sprawdzonych przykładów i stworzyć ich analogie, np. Centrum Kibica w Warszawie podczas Euro 2012. Cieszyło się ogromną popularnością więc dlaczego nie utworzyć podobnego dla dyscypliny szybownictwo i być „z szybowcami” tam gdzie są obserwatorzy, nawet jeśli nie są w 100% kibicami danej dyscypliny. Jest trochę magii w lataniu, szybowce mają w sobie dodatkowy pierwiastek – nie mają silnika a latają, co powoduje, że jeszcze trudniej zaprezentować ich "wyścigi". Czy przeciętny śmiertelnik śledzący relację wytrzyma przed monitorem dłużej niż czas potrzebny na zjedzenie kawałka pizzy? Odpowiedzi dostarcza formuła „Grand Prix” i coraz popularniejsze ‘trackowanie’ szybowców (wyznaczenie pozycji szybowców przy pomocy systemów GPS i wizualizacja bieżącej sytuacji na mapie) oraz rzeczywiste obrazy prosto z miejsca akcji (na wzór kamer umieszczonych w bolidach Formuły 1). W internecie można znaleźć przykłady filmów z wyścigów „Grand Prix” w których na rzeczywisty obraz nakładana jest animowana ścieżka a komentator objaśnia na bieżąco sytuację oraz możliwe strategie zawodników (przykład wirtualnej symulacji na podstawie rzeczywistych danych). A gdyby tak dodatkowo stworzyć możliwość, by podczas zawodów kibice mogli zasiąść w kabinie szybowca i spróbować wzbić się w przestworza – choćby to miał być lot tylko na symulatorze,... ale za to samodzielny? Jeżeli dodatkowo zaprosić całe rodziny i zaproponować gry i zabawy dla dzieci połączone z edukacją czy uda się zaciekawić kibiców szybownictwem dłużej niż jeden dzień?

EN_Air_tow

Decyzją FAI „klasa światowa” w dotychczasowym kształcie niedługo przestanie funkcjonować w ramach Szybowcowych Mistrzostw Świata. Szybowiec PW-5 „Smyk”, zbudowany pod określone wymagania klasy światowej, nie może się równać z nowoczesnymi wyczynowymi konstrukcjami. Jednak w Igrzyskach chodzi o coś innego, o atmosferę, o wspólne spędzenie czasu, wspólne przeżywanie sportowych emocji, o zasadę równych szans dla zawodników. Gdyby dzisiaj była możliwość zorganizować zawody na leciwych szybowcach ABC lub Grunau Baby, czy rywalizacja byłaby mniej prawdziwa?

„Smyk” ma w sobie pierwiastek olimpijskości ze wszystkimi zaletami takiego szybowca, wliczając w to dotychczasową historię szybownictwa olimpijskiego, ilość i dostępność latających egzemplarzy, doświadczenia konkursowe zawodników. W szybownictwie ogromne znaczenie ma doświadczenie które się wyraża m.in. nalotem sportowym, a to nabywa się z wiekiem. Dając szanse młodym szybownikom stwórzmy nową formułę w której wszyscy znajdą swoje miejsce. W trakcie skoków narciarskich trener ma duży udział w sukcesie podpowiadając moment w którym skoczek zaczyna rozbieg na skoczni. W wyścigach F1 to zespół na zapleczu buduje strategię a czasem decyduje też o taktyce. Jeżeli w wybranych konkurencjach uda się stworzyć zespoły: młodzi piloci w powietrzu – doświadczeni instruktorzy na ziemi, czy emocje nie będą jeszcze większe?

201306_MDK_DSCF4717_s

Zbierając te wszystkie elementy w jednym miejscu można utworzyć „Szybowcową Strefę Kibica”: ‘trackowanie’ szybowców połączone z relacją telewizyjną, gry i zabawy edukacyjne, dostęp do symulatorów lotu, i wiele innych atrakcji składających się na wielkie lotnicze święto. Jeżeli taka wizja nie jest obca sympatykom lotnictwa i chcieliby mieć swój udział w jej realizacji zapraszamy do wyrażenia swojego głosu poparcia dla włączenia szybownictwa do grona dyscyplin sportowych na igrzyskach „The World Games Wrocław 2017”.

Aeroklub Polski oficjalnie zgłosił do organizatorów wrocławskich igrzysk taką propozycję. Decyzje w sprawie ew. włączenia szybownictwa do tzw. puli dyscyplin zapraszanych mają zapaść na początku roku 2014 (ogłoszenie listy dyscyplin na "The World Games - Wrocław 2017" ma się odbyć na wiosnę 2014 - źródło: IWGA). Zgłaszając swoje poparcie, pokazując, że dyscyplina ma grono zainteresowanych kibiców możemy spowodować, że na polskim niebie, w kabinach szybowców polskiej konstrukcji, na imprezie organizowanej w Polsce, po raz pierwszy w historii odbędzie się rywalizacja szybowcowa o charakterze olimpijskim, z oprawą nie mniej ciekawą niż dotychczas przez nas oglądane w trakcie olimpiad sportowych. Zapraszamy do udziału we wspólnym lotniczym i sportowym wydarzeniu.

Wpisując swoje poparcie możesz mieć wpływ na decyzje IWGA

i zmianę wizerunku szybownictwa jako dyscypliny olimpijskiej.