Bezmiechowa 15-09-2012, „Smyki na Start” po raz czwarty. PDF Drukuj
Wpisany przez Waldemar Wingralek   

 

EPBEZ_2012_Lead   W 20 rocznicę oblotu szybowca Klasy Światowej PW-5 Smyk, na terenie gościnnego Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej w przepięknych okolicznościach przyrody odbyły się I Otwarte Zawody Modeli Szybowców „Smyki na Start” Bezmiechowa 2012.  

Do konkurencji w zawodach stawiło się 25 budzących wielkie nadzieje zawodników w klasie STANDARD i kategoriach wiekowych: do 6 lat, do lat 11 i do lat 16 (klasa Standard dopuszcza start wyłącznie przy pomocy modeli zbudowanych na miejscu z dostarczonych materiałów) oraz w klasie OPEN (przypominamy, klasa Open jest bez limitu wieku :-).

Każdy z zawodników po odebraniu karty startowej oraz zaawansowanego technologicznie modelu PW-5 w tzw. „kicie z pianki” musiał wykonać osobiście swój model z pomocą rąk swoich, instruktorów, poglądowych instrukcji i kleju. Dzieci, młodzież oraz zawodnicy z klasy OPEN wykonali kawał modelarskiej roboty, na której efekty w postaci pięknych lotów nie trzeba było długo czekać.

Tym razem w ramach urozmaicenia zawody odbyły się na świeżym powietrzu. Nie zraziło to zawodników, a wręcz przeciwnie - zachęciło do rywalizacji, rekordziści nie mieli ograniczeń w postaci ścian, a co sprytniejsi liczyli na tylny wiatr. I jak się okazało - nie pomylili się - patrz rezultaty (wynik końcowy jest sumą odległości uzyskanych w pięciu lotach).

Martyna Zima była jedyną uczestniczką zawodów w najmłodszej grupie wiekowej (do lat 6) a w rezultacie i tak osiągnęła wynik lepszy od starszych wiekiem uczestników, również tych startujących w klasie Open. Otrzymane przez Martynkę nagrody okazały się wyzwaniem jeśli chodzi o ilość i wagę.

EPBEZ_2012_photo01


Dodatkowymi atrakcjami zawodów okazały się:

a) obecność i prezentacja w locie 4 miesięcznego pięknego jastrzębia, niestety tym razem nieklasyfikowanego.

EPBEZ_2012_photo02

b) loty treningowe modeli sędziego głównego zawodów Mirosława Rodzewicza i Mirka Cieśli (śmigłowiec), oba z ekologicznym napędem, tj. elektrycznym.

EPBEZ_2012_photo03

c) obecność konstruktorów PW-5 oraz kompletu 5 byłych studentów powiązanych, tzw. czerwonych tygrysów. Na zdjęciu z ojcem programu dr inż. Romanem Świtkiewiczem (siedzi w środku).

EPBEZ_2012_photo04

Dla przypomnienia "ta sama" ekipa studentów dwadzieścia lat wcześniej w Oerlinghausen w trakcie konkursu na szybowiec klasy światowej.

PW5_Oerlinghausen_006_s

 Zdjęcie powyżej ze zbiorów p. Roberta Brzezińskiego.

d) zaangażowanie Redaktora Naczelnego naszego ulubionego Przeglądu Lotniczego, Krzysztofa Krawcewicza, który tu nareszcie odnalazł prawdziwą radość latania.

EPBEZ_2012_photo05

e) kiełbaski z grilla z dodatkami (ogórki kiszone) serwowane gratisowo dla czołowych zawodników, a w drodze wyjątku także dla tych z dalszych miejsc :-). Były bardzo smaczne.

Wyniki pierwszych bieszczadzkich zawodów:

Klasa STANDARD kategoria do lat 6.

1. Martyna Zima  – 35,49m

Klasa STANDARD kategoria do lat 11

1. Kasia Kot  – 44,8m

2. Konrad Galera  – 39,19m

3. Zuzia Dybaś  – 37,47m

Klasa STANDARD kategoria do lat 16

1. Mateusz Wiącek  – 63,01m

2. Marek Jarosz  – 57,09m

3. Paweł Otta  – 51,49m

Klasa OPEN

1. Cezary Zdrójkowski  – 96,25m

2. Tadeusz Wiącek  – 75,61m

3. Wojtek Frączek  – 75,15m

Nad prawidłowością rejestracji wyników czuwał Sędzia Główny zawodów, prof. Mirosław Rodzewicz.

EPBEZ_2012_photo06

Po raz kolejny dzięki sponsorom, ochotnikom oraz wszystkim życzliwym osobom kolejna edycja zawodów z cyklu „Smyki na Start” zakończyła się sukcesem.

EPBEZ_2012_photo07

Szczególne podziękowania dla organizacji oraz firm:

  1. Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej.
  2. Firma Bolton Polska.
  3. Wydawnictwo „Przeglądu Lotniczego”.
  4. Stowarzyszenie Solidna Firma - współorganizatora zawodów.
  5. PZL Świdnik.

Jak widać idea wspólnego budowania modeli oraz startu w zawodach znajduje coraz więcej zwolenników i naśladowców. Następne zawody z cyklu „Smyki na Start” wkrótce.

 

Poprzedni artykuł <  > Następny artykuł